زندگی

تکه دوزی چیست

تکه دوزی چیست

تکه دوزی یا چهل تیکه دوزی نوعی سوزن دوزی است که شامل دوختن تکه های پارچه به هم برای طرح بزرگتر است.اینجا با تاریخچه و کاربردهای این هنر آشنا

تکه دوزی چیست

تکه دوزی یا چهل تکه دوزی نوعی سوزن دوزی است که شامل دوختن تیکه های پارچه به یکدیگر برای یک طرح بزرگتر است. طرح بزرگتر معمولاً بر اساس الگوهای تکراری ساخته شده است که با اشکال مختلف پارچه ساخته می شود (که می تواند رنگ های مختلفی هم داشته باشد). این اشکال با دقت اندازه گیری شده و بعد برش داده می شوند، اشکال پایه ای هندسی باعث می شود که آنها به راحتی قابل وصل کردن بهم باشند.

بسم الله الرحمن الرحیم 

آشنایی با هنر چهل تکه دوزی کاربردها و تاریخچه آن

وصله یا تکه دوزی اغلب در ساخت لحاف استفاده می شود اما می توان از آن برای تهیه کیف، دیوارپوش، کاپشن گرم، روکش کوسن، دامن، کت و سایر لباس ها نیز استفاده کرد. برخی از هنرمندان نساجی با تبکه دوزی کار می کنند  که اغلب آن را با گلدوزی و اشکال دیگر دوخت ترکیب می کنند. هنگامی که تکه دوزی برای ساخت لحاف استفاده می شود، تکه بزرگتر یا از بین سه لایه روی لایه سطحی قرار می گیرد، لایه میانی آن لایه چسب است و لایه پایین آن پشت لحاف است. برای جلوگیری از جابجایی لایه چسب، باید آن را کوک بزنید. ممکن است نخ های دوخته شده لحاف داای الگوهای کلی و تصادفی یا بسیار مرتب باشند که کنتراستی را با ترکیب وصله دوزی ها ایجاد می کنند.

چهل تکه دوزی (۳)

شواهد نشان میدهد تکه دوزی – قطعات کوچک پارچه که برای ایجاد یک قطعه بزرگتر و لایه های دوخته شده پارچه ای – در طول تاریخ یافت شده و تاریخچه ای طولانی دارد.

چهل تکه دوزی (۲)

تکه دوزی چیست (۲)

هنر تکه دوزی (۳)

تیکه دوزی (۲)

تیکه دوزی (۱)

سه ساختار سنتی وجود دارد که برای یک تکه دوزی ای استفاده می شود:

۱) ایجاد بلوک،

۲) طرح کلی

۳) نوار تکه ای.

تیکه دوزی سنتی دارای نام های مشخص بر اساس ترتیب، رنگ و شکل است.

تکه دوزی چیست (۳)

بلوک های تکه دوزی، مربع های تکه تکه شده ای هستند که از اشکال رنگی تشکیل شده اند و اشکال خاصی را تکرار می کنند تا الگوهایی را به شکل مربع یا بلوک هایی از رنگ های روشن و تیره یا متضاد ایجاد کنند. همه بلوک ها می توانند الگوی یکسانی را تکرار کنند، یا  چندین الگوی مختلف داشته باشند. غالباً نوارهایی از پارچه های متضاد که به صورت مشبک تشکیل شده، بلوک های تیکه دوزی را از یکدیگر جدا می کنند. برخی از نام های متداول بلوک های تیکه دوزی عبارتند از Log Cabin ، Drunkard’s Path ، Bear’s Paw ، Tulip و Nine Patch..

شکل منحصر به فرد لحاف تکه ای، لحاف دیوانه  یا crazy است. لحاف دیوانه در دوران ویکتوریا (اواسط اواخر قرن نوزدهم) رواج داشت. لحاف دیوانه از اشکال تصادفی پارچه های مجلل مانند مخمل، ابریشم و نمادها و دکمه ها، تورها و سایر تزئینات به جا مانده از روپوش هایی که برای خود ساخته بودند، تشکیل شده است. تکه های دوخته شده به هم یا به صورت غیر تکراری و نامتقارن، ترکیبات ” لحاف دیوانه” را ایجاد می کنند. گلدوزی فانتزی خطوط درز، بین اشکال را جداگانه تزئین می کنند. لحاف دیوانه نمادی از وضعیت افراد در گذشته بود، زیرا فقط زنان کمی بودند که برای انجام همه کارهای خانه کارگر داشتند و وقت دوختن لحاف دیوانه خود را داشتند. از لحاظ سنتی، قسمت بالای آن بدون آستر باقی می ماند. بسیاری از لحاف دوزی های طرح دیوانه که از گذشته بازمانده است، الگوهای خود را در روزنامه و سایر مقالات برای تکه دوزی به جای گذاشته اند.

طرح های کلی وصله دوزی به صورت تدریجی به صورت تکه دوزی و شکل هندسی دوخته شده اند تا یک طرح بزرگتر تصادفی یا ترکیبی را تشکیل دهند. اشکال رنگی را می توان بصورت تصادفی تیکه دوزی کرد یا از یک دستور دقیق برای ایجاد یک جلوه خاص پیروی کرد. جلوه های ارزشی (از روشنی به تاریکی) یا جلوه های شطرنجی. نام هایی مانند Hit یا Miss ، Clamshell ، پشت کوک، سوزن بافی، criss-cross و Starburst برخی از ساختارهای کلی تیکه دوزی را مشخص می کنند.

قطعات گردی که با برش یک دایره از پارچه، جمع شدن لبه ها با یک کوک و یا کشش پارچه، محکم بسته شده اند، در بریتانیا به پف سافولک معروف هستند که دلیل آن استفاده از پشم سافلوک است. در ایالات متحده، این تکه دوزی ها به نام yo-yos نامیده می شوند. تاریخ پیدایش این نوع تکه ها مشخص نیست، اما در ایالات متحده در دوران رکود بزرگ و در انگلستان پس از جنگ جهانی دوم محبوب شد. این تکه های گرد را می توان با چندین کوک در طرفین به هم متصل کرد تا پف ها را به یکدیگر متصل کرده و یک روکش را تشکیل دهد.

نوار تکه ای شامل دوختن تکه های پارچه در الگوهای تکراری به نوارهای طولانی و سپس دوخت نوارها از طول است. نوارهای تکه ای را می توان با نوارهایی با رنگ متضاد جایگزین کرد. لحاف تکه ای نواری معمولی الگوی چهار تکه دارد.

تکه دوزی چیست (۱)

نظرسنجی در مورد لحاف دوزی و کاربرد تکه دوزی در آن در آمریکا در سال ۲۰۰۳ برآورد کرد که ارزش کل صنعت لحاف دوزی آمریکا ۲.۷ میلیارد دلار بوده است. نمایشگاه های بین المللی لحاف دوزی هزاران بازدید کننده را به خود جلب می کند، در حالی که نمایشگاه های کوچکتر بی شماری آخر هفته ها در مناطق محلی برگزار می شوند. اتحادیه های لحاف دوزی سایبری به صورت فعال در وب زیاد است. هر ساله صدها کتاب و مجلات با این موضوع چاپ می شود و بسیاری از اصناف و فروشگاه های لحاف دوزی محلی فعال در کشورهای مختلف وجود دارند. “هنر لحاف دوزی” به عنوان یک رسانه هنری قانونی تاسیس شده است، با آثار هنری لحاف دوزی که هزاران دلار به خریداران و گالری های شرکت ها می فروشد. مورخان و ارزیابان لحاف دوزی در حال ارزیابی مجدد میراث لحاف های سنتی و لحاف های عتیقه هستند. در حالی که نمونه های عالی لحاف های عتیقه با مبلغ زیادی توسط مجموعه داران و موزه ها خریداری می شود. گروه مطالعاتی لحاف دوزی آمریکایی در ارتقای تحقیقات خود در مورد تاریخ لحاف دوزی هنوز فعال است.

چهل تکه دوزی (۱)

این هنر زیبا میتواند در بسیاری از قسمت ها زینت بخش خانه شما باشد ، اینجا به چند نمونه از کاربرد های تکه دوزی اشاره میکنیم:

خرید چهل تکه دوزی

برای مشاهده و سفارش کارهای تکه دوزی زیبا و با کیفیت میتوانید

به این صفحه در اینستاگرام یا تلگرام مراجعه کنید. 

تعبیر خواب زباله | دیدن زباله در خانه ، کیسه زباله در خواب

تعبیر خواب آشتی کردن | دیدن آشتی کرددن با دوست و دشمن در خواب

تعبیر خواب آش | دیدن خوردن آش و آش رشته در خواب

تعبیر خواب آسمان | دیدن آسمان پر ستاره ،افتادن از آسمان در خواب

تعبیر خواب آرد | دیدن آرد گند و آرد جو در خواب

تعبیر خواب آدامس | دیدن جویدن آدامس و باد کردن آدامس در خواب

تعبیر خواب آجر | دیدن دیوار آجری ، ریختن آجر در خواب

تعبیر خواب آبیاری | دیدن خواب آبیاری گل و باغ در خواب

تعبیر خواب آب دهان | دیدن تف کردن و ریخت آب دهان روی کسی در خواب

نقاشی روز معلم | ۷۰ نقاشی کاردستی و کاریکاتور در مورد روز معلم

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

منبع

تکه دوزی چیست
delbaraneh.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا