زندگی

دی سیکلومین؛ نکات مهم قبل از مصرف، نحوه مصرف و عوارض آن

دی سیکلومین؛ نکات مهم قبل از مصرف، نحوه مصرف و عوارض آن

قرص دی سیکلومین نوعی دارو ضداسپاسم است برای درمان سندروم روده تحریک‌پذیر که با آرام‌سازی عضلات معده و روده، گرفتگی آنها را کاهش می‌دهد.

دی سیکلومین؛ نکات مهم قبل از مصرف، نحوه مصرف و عوارض آن

قرص دی سیکلومین با نام تجاری بِنتیل (Bentyl) به رده داروهای ضداسپاسم یا آنتی‌کولینرژیک تعلق دارد که برای درمان نوع خاصی از مشکلات روده به‌نام سندروم روده تحریک‌پذیر استفاده می‌شود. این دارو با کاهش حرکات طبیعی روده و آرام‌سازی عضلات معده و روده، علائم گرفتگی در آنها را کاهش می‌دهد. در این مقاله، بیشتر با داروی دی سیکلومین، نحوه مصرف، عوارض جانبی و نکات مهم این دارو آشنا می‌شویم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

در موارد زیر، مصرف دی سیکلومین توصیه نمی‌شود:

نکات مهم قبل از مصرف دی سیکلومین

در موارد زیر، قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت کنید:

دوز مصرفی دی سیکلومین

دی‌سیکلومین به شکل‌های مختلفی در بازار موجود است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

در صورت فراموشی، به‌محض به‌خاطرآوردن، دوز فراموش‌شده را مصرف کنید. منتها اگر به زمان دوز مصرفی بعدی نزدیک هستید، از مقدار فراموش‌شده صرف‌نظر کنید. همچنین، از مصرف ۲برابری دارو برای جبران دوز فراموش‌شده نیز خودداری کنید.

در صورت اوردوز با دی سیکلومین بلافاصله با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید. علائم سوءمصرف با دی سیکلومین شامل موارد زیر است:

عوارض قرص دی سیکلومین

درصورت بروز علائم زیر مصرف دارو را متوقف کرده و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

موارد زیر بخشی از عوارض جانبی مرتبط با داروی دی سیکلومین است:

در صورتی که پزشک برای درمان درد شما دی سیکلومین تجویز کند، از قبل نسبت به هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه است و ممکن است از این نظر شما را تحت‌نظر داشته باشد. بدون مشورت با پزشک یا داروساز، مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکنید و دوز مصرفی هیچ دارویی را تغییر ندهید.

اگر به‌طور مرتب از داروهای خواب‌آور (مثل داروی سرماخوردگی یا حساسیت، داروی آرام‌بخش، مسکن، قرص خواب‌آور یا داروی تشنج، افسردگی یا اضطراب) استفاده می‌کنید، قبل از مصرف دی سیکلومین به پزشکتان اطلاع دهید. دی سیکلومین با هیچ دارویی تداخل دارویی شدید ندارد؛ اما ممکن است با داروی پراملینتید (Pramlintide) تداخل دارویی جدی داشته باشد.

همچنین دی سیکلومین حداقل با ۱۰۶ داروی مختلف تداخل دارویی جزئی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دی سیکلومین _ استفاده در موارد خاص

مصرف دی سیکلومین در دوران بارداری منعی ندارد و در بررسی‌های حیوانی و انسانی خطری گزارش نشده است. با‌ این‌ حال، دی سیکلومین از شیر مادر عبور می‌کند و ممکن است برای نوزادان عوارض جانبی جدی به‌ همراه داشته باشد. به‌ همین دلیل، مصرف دی سیکلومین در دوران شیردهی ممنوع است.

افراد مسن ممکن است بیشتر از دیگران عوارض جانبی داروی سیکلومین را تجربه کنند. همچنین در بیماران حساس به داروهای کولینرژیک مانند سالمندان روان‌پریشی گزارش شده است که علائم بیماری ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از قطع دارو برطرف می‌شود.

در ادامه بعضی از نام‌های تجاری داروی دی سیکلومین آورده شده است:

شما در چه مورد دیگری از دی سیکلومین استفاده کرده‌اید؟ آیا مصرف دارو در بهبودی شما مؤثر بود یا به‌خاطر عوارض جانبی مصرف دارو را کنار گذاشتید؟ در صورت تمایل می‌توانید در بخش «ارسال دیدگاه» تجاربتان را با ما و مخاطبان در میان بگذارید.

کتاب الکترونیکی

۱۰ دلار

Harvard Business Review

۱ فایل PDF

اولویت‌بندی کارها را بیاموزید تا در زمان کمتر، بهینه‌تر کار کنید.

۱۸،۰۰۰ تومان ۱۳،۹۰۰ تومان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام و ایمیل مرا در این مرورگر برای افزودن دیدگاه در آینده، ذخیره کن.

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

اگر این دیدگاه پاسخ داده شد، به من ایمیل بزنید.

منبع

دی سیکلومین؛ نکات مهم قبل از مصرف، نحوه مصرف و عوارض آن
www.chetor.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا