زندگی

سیزدهمین دوره ارتقاء قاریان ممتاز آغاز به کار می‌کند

سیزدهمین دوره ارتقاء قاریان ممتاز آغاز به کار می‌کند

سیزدهمین دوره ارتقا قاریان ممتاز قرآن کریم، از چهارشنبه ۵ خردادماه آغاز به کار می‌کند.

سیزدهمین دوره ارتقاء قاریان ممتاز آغاز به کار می‌کند

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدتقی میرزاجانی، معاون اجرایی شورا گفت: سیزدهمین دوره ارتقا قاریان ممتاز قرآن کریم، از چهارشنبه ۵ خردادماه آغاز به کار می‌کند.

میرزاجانی ادامه داد: پس از پایان دوره دوازدهم ارتقا که اختتامیه آن در اسفندماه سال گذشته برگزار شد، با استفاده از نتایج نظرسنجی صورت گرفته از قاریان شرکت کننده و تجاربی که به دست آمد، آسیب‌شناسی لازم انجام شد و برنامه‌های خوبی برای دوره سیزدهم تدارک گردید.

وی افزود: در دوره قبلی ارتقا که عمدتاً به صورت نیمه حضوری و مجازی برگزار شد، برآیند ارزیابی شرکت‌کنندگان این بود که دوره دوازدهم از ابعاد مختلف محتوایی و اجرایی، ۶۶ درصد ممتاز و عالی، ۲۱ درصد خوب، ۸ درصد متوسط و ۵ درصد ضعیف بوده است.

در خلال برگزاری دوازدهمین دوره ارتقا، خلأها و نیازهایی هم شناسایی شد که بنا داریم در دوره پیش رو به صورت جدی‌تر به آن توجه کنیم؛ یکی از این نیازها و ضرورت‌ها، سوق دادن جریان تلاوت کشور به سمت تلاوت‌های اصیل و معنامحور و فاصله گرفتن از تلاوت‌های اصطلاحاً فانتزی یا به تعبیر رهبر معظم انقلاب، خوانندگی است. اعتقاد داریم محمل مهم و مؤثری مثل همین دوره‌های ارتقا، ظرفیت این جریان‌سازی را دارد.

معاون اجرایی شورای عالی قرآن اذعان کرد: پس از اعلان فراخوان در بین قاریان ممتاز کشور، در خدمت بالغ بر ۶٠ نفر از عزیزانی خواهیم بود که با ثبت نام در این دوره ارتقا، ضوابط و شرایط عضویت را پذیرفته‌اند.

وی ادامه داد: شرکت کنندگان تا پایان این دوره که اسفندماه ١۴٠٠ خواهد بود، دو هفته یک بار در روزهای چهارشنبه طی ٢٠ جلسه دوساعته به صورت مجازی شرکت می‌کنند و از برنامه‌های مفید و متنوعی که پیش بینی شده بهره‌مند خواهند شد.

میرزاجانی، تلاوت از حفظ توسط سه نفر از قاریان در هر جلسه، نقد و تحلیل تلاوت‌ها توسط دونفر از اساتید برجسته، بیان مفاهیم و تفسیر آیات، آموزش تکیه‌های صوتی براساس کتاب میزان القرائه توسط مهدی حسنی؛ حافظ کل و استاد قرائات عشر، بیان نکات معرفتی و بصیرتی توسط اساتید حوزوی و دانشگاهی و پخش میان برنامه‌های جذاب را از جمله محتوای پیش‌بینی شده در این جلسات عنوان کرد.

وی افزود: قاریان عضو این دوره به جز تلاوت‌هایی که در جلسات ارتقا اجرا خواهند کرد موظفند در هر فصل، یک تلاوت (مجموعاً چهار تلاوت تا پایان دوره) از خودشان ضبط و ارسال کنند تا مورد ارزیابی قرار گیرد و نتایج ارزیابی به ایشان منعکس گردد. در جلسات ارتقا، تلاوت قاریان تهرانی به صورت حضوری و تلاوت قاریان غیر تهرانی به صورت پخش فایل تصویری خواهد بود. البته بناست در هر جلسه، یکی از قاریان غیر تهرانی، میهمان حضوری آن جلسه باشد.

میرزاجانی گفت: جلسات ارتقا در این دوره، در نرم افزار تعاملی گوگل میت به صورت برخط و تصویری دنبال می‌شود. فیلم کامل جلسات هم با تأخیر چند روزه روی صفحه مجازی شورای عالی قرآن در تارنمای آپارات بارگزاری خواهد شد تا امکان استفاده برای سایر علاقمندان فراهم گردد.

وی افزود: ضبط تلاوت‌های صوتی و تصویری از قاریانی که در طول دوره عملکرد موفقی دارند نیز از هدف گزاری‌های انجام شده می‌باشد.

معاون شورای عالی قرآن اظهار امیدواری کرد؛ در صورت رفع محدودیت‌های کرونایی، حتماً جلسات را به صورت حضوری برگزار می‌کنیم چراکه تأثیر معنوی و فنی جلسات حضوری، قابل مقایسه با برنامه مجازی نیست.

منبع

سیزدهمین دوره ارتقاء قاریان ممتاز آغاز به کار می‌کند
www.mehrnews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا