زندگی

عوارض انواع واکسن کرونا؛ دکتر پی‌سپار، متخصص بیماری‌های داخلی پاسخ می‌دهد

عوارض انواع واکسن کرونا؛ دکتر پی‌سپار، متخصص بیماری‌های داخلی پاسخ می‌دهد

در این مطلب، دکتر رکسانا پی‌سپار به مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ابهامات و سؤالات راجع‌به عوارض واکسن کرونا پاسخ داده است.

عوارض انواع واکسن کرونا؛ دکتر پی‌سپار، متخصص بیماری‌های داخلی پاسخ می‌دهد

عوارض واکسن کرونا این روزها یکی از دغدغه‌های شایع بین افراد جامعه است. گاهی گفته‌ها و شایعات نامعتبری شنیده می‌شود که با حقایق علمی و صحبت‌های متخصصان در تعارض‌اند. برخی افراد در ذکر این عوارض زیاده‌روی می‌کنند و برخی هم لزومی برای واکسن‌زدن نمی‌بینند. با توجه به همین دغدغه‌مندی جامعه و نیز اهمیت این موضوع برای سلامت افراد، ما در تیم تحریریه «چطور» تصمیم گرفتیم با دکتر رکسانا پی‌سپار، متخصص بیماری‌های داخلی و پزشک مسئول ICU کرونا، گفت‌وگویی کنیم و اطلاعات معتبر و قابل‌اطمینانی را به شما مخاطبان گرامی ارائه دهیم.

واکسن‌ها در طول تاریخ بهترین ابزار بشر برای مقابله‌ با بیماری‌هایی مثل کرونا بوده‌اند. برای مقابله با ویروس کرونا و مهار همه‌گیری آن نیز تاکنون چندین واکسن تولید شده است و چندتایی از آنها به مرحله استفاده رسیده‌اند. منتها اهمیت این موضوع و رابطه مستقیم آن با سلامت همگانیِ افراد جامعه سبب شده است بسیاری از مردم نگران عوارض واکسن کرونا باشند.

با وجود این نگرانی، لزوم ارائه اطلاعات صحیح و معتبر، برای مقابله با انواع شایعه درباره واکسن کرونا، بیش‌ازپیش تأثیرگذار و مهم شده است. علاوه بر چگونگی عوارض واکسن کرونا برای بدن، مواردی مانند اولویت افراد برای واکسیناسیون، حساسیت‌زابودن آنها، ابتلا به کرونا بعد واکسینه‌شدن، و مراقبت‌های بعد از تزریق واکسن نیز از دیگر موارد مهمی‌اند که اطلاعات پراکنده‌ای درباره آنها بین مردم رایج است. برای کسب اطلاعات معتبر و دست‌اول در این زمینه‌ها، با ما در ادامه این مقاله همراه بمانید.

این مقاله حاصل گفت‌وگوی «چطور» با دکتر رکسانا پی‌سپار است.

دکتر پی‌سپار فارغ‌التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند و در حوزه‌های تخصصی زیر مشاوره پزشکی می‌دهند:

در این مطلب، سعی شده است به مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ابهامات و سؤالات راجع‌به عوارض واکسن کرونا پاسخ داده شود. در ادامه، ۱۴ پرسش‌وپاسخ مهم را برای شما قرار داده‌ایم.

عوارض واکسن کرونا

خانم دکتر پی‌سپار درمورد عوارض واکسن کرونا توضیح دادند که عوارض عمومی این واکسن‌‌ها عموما شامل عوارضی خفیف تا متوسط است، یعنی علائمی شبیه به آنفولانزا:

درباره عوارض نادرتر واکسن کرونا نیز عوارضی مثل تهوع و بی‌اشتهایی و درد شکم، گیجی، احساس سرما، سرفه، و لخته‌شدن خون هم گزارش شده است.

این عوارض در حدود ۳ روز خودبه‌خود برطرف می‌شوند. برای کاهش این عوارض، می‌توان از تب‌بر و مسکن و آنتی‌هیستامین استفاده کرد، البته فقط با نظر پزشک مشاور.

بنا به توضیحات دکتر پی‌سپار، نمی‌توان گفت واکسن خاصی عارضه بیشتری دارد. گرچه برخی عوارض فقط از واکسن‌های خاصی گزارش شده است، منتها عوارض واکسن، بیشتر از آنچه به نوع واکسن وابسته باشد، به واکنش بدن فرد وابسته است.

در تعدادی از افراد، احتمال شوک انافیلاکسی به‌دنبال تزریق واکسن یا هر داروی دیگری وجود دارد؛ بنابراین، واکسن باید در مراکز مجهز به تیم و تجهیزات احیا انجام شود. همچنین، بعد از تزریق نیز تا حدود نیم ساعت حضور در مرکز لازم هست.

شوک انافیلاکسی قابل‌پیش‌بینی نیست، ولی عارضه‌ای جدی است. افرادی که با دوز اول دچار شوک شده‌اند نباید دوز دوم را دریافت کنند.

ــ دکتر رکسانا پی‌سپار، متخصص بیماری‌های داخلی

عوارض واکسن کرونا

این‌طور نیست که این عوارض با همه واکسن‌ها و در همه افراد رخ دهد. به‌گفته ایشان، فایده تزریق واکسن بسیار بیشتر از عوارض موقتی آن است و نباید ترس از عوارض مانع از تزریق واکسن شود‌.

عوارض واکسن کرونا ۸۰ درصد در خانم‌های ۲۲ تا ۵۰ ساله رخ داده است، ولی منعی برای مصرف این واکسن در آن افراد وجود ندارد. همچنین، افرادی که سابقه لختگی خون در خود و خانواده داشته‌اند یا افرادی که قرص‌های پیشگیری از بارداری مصرف می‌کنند نیز منعی برای تزریق واکسن استرازنکا ندارند.

پاسخ این سؤال مثبت است. مادران باردار بیشتر در معرض خطر بیماری قرار دارند. به‌علاوه، عوارضی مثل زایمان زودرس در مادران باردار مبتلا به کرونا شایع‌تر است.

به‌گفته خانم دکتر، این افراد فعلا نباید از واکسن کرونا استفاده کنند:

عوارض واکسن کرونا

بنا به توضیحات خانم دکتر، با وجود اینکه مواردی از لخته‌شدن خون در دریافت‌کنندگان واکسن استرازنکا (یکی از انواع واکسن کرونا در ایران) گزارش شده است، منتها این عارضه بسیار نادر است (۴ نفر از هر ۱میلیون نفر).

طبق توضیحات دکتر پی‌سپار، از روز پنجم بعد از تزریق واکسن، در صورت بروز یکی از این علائم، باید برای بررسی و شروع درمان حتما به پزشک مراجعه شود:

اولویت با افرادی است که در معرض خطر بیشتری‌اند، مانند کادر درمان یا افرادی که عوارض کرونا در آنها جدی‌تر است (مثلا خانم‌های باردار، افراد مسن یا مبتلایان به بیماری‌های خاص).

درباره ابتلای دوباره به کرونا دکتر پی‌سپار تشریح کردند که آزمایش‌های انجام‌شده در آزمایشگاه برای تخمین طول مدت اثر واکسن‌ها نتایج مختلفی داشته‌اند. به‌گفته ایشان، ادعا می‌شود برخی واکسن‌ها تا ۲ سال ایمنی ایجاد می‌کنند. منتها طول مدت ایمنی ناشی از هر واکسن به نیاز زمان و تحقیقات بیشتر نیاز دارد.

عوارض واکسن کرونا

هرچند تعداد چشمگیری از افراد هیچ عوارضی را تجربه نمی‌کنند، منتها در صورت بروز عوارض، با توجه به علائم، روند درمانی با مشورت پزشک شروع می‌شود. پیش از تزریق واکسن یا بعد از آن، به‌هیچ‌عنوان نباید دارویی برای پیشگیری از عوارض مصرف شود. دکتر پی‌سپار تأکید کردند که در صورت ایجاد عوارض، فقط باید با مشورت پزشک داروهای کرونا مصرف شود.

خانم دکتر رکسانا پی‌سپار، درمورد استفاده از ماسک بعد از تزریق واکسن توضیح دادند که طبق توصیه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC)، افراد واکسینه‌شده می‌توانند در جمع‌های کوچک (که در معرض خطر نیستند) و در فضای باز (که ازدحام زیادی در اطرافشان نباشد) ماسک نزنند. منتها، همان طور که پیش‌تر هم ایشان اشاره کرده بودند، چون هنوز در کشورمان افراد کمی واکسینه شده‌اند، لازم است افراد واکسینه‌شده در بیشتر مواقع فاصله اجتماعی را رعایت کنند و ماسک هم بزنند.

امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات دست‌اول و معتبری راجع‌به عوارض واکسن کرونا کسب کرده باشید. همان طور که مطالعه کردید، فایده تزریق واکسن بسیار بیشتر از عوارض موقتی آن است و نباید ترس از عوارض مانع از تزریق واکسن شود‌.

شما مخاطبان عزیز می‌توانید نظرات، ابهامات و سؤالات خودتان را در قسمت «ارسال دیدگاه» بنویسید. ما این ابهامات و سؤالات شما را با دکتر پی‌سپار در میان می‌گذاریم و پاسخ ایشان را به اطلاعتان می‌رسانیم.

اگر این مقاله برایتان مفید بود، لطفا آن را برای نزدیکان و دوستانتان ارسال کنید.

دکتر رکسانا پی‌سپار، متخصص بیماری‌های داخلی، فارغ‌التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران با شماره نظام پزشکی «۱۴۶۴۷۴»، پزشک مسئول ICU کرونا و پزشک مشاور اسنپ‌دکتر هستند.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام و ایمیل مرا در این مرورگر برای افزودن دیدگاه در آینده، ذخیره کن.

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

اگر این دیدگاه پاسخ داده شد، به من ایمیل بزنید.

منبع

عوارض انواع واکسن کرونا؛ دکتر پی‌سپار، متخصص بیماری‌های داخلی پاسخ می‌دهد
www.chetor.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا