وقتی موش‌ها ریاضی یاد می‌دهند - Garpiz.iR
زندگی

وقتی موش‌ها ریاضی یاد می‌دهند

وقتی موش‌ها ریاضی یاد می‌دهند

تهران- ایرنا- مجموعه «ریاضی با موشی» به قلم «النور می» با ترجمه محبوبه نجف‌خانی تلاشی است برای آموزش ریاضی پایه به کودکان از طریق همراهی با ماجراجویی‌ موش‌ها.

وقتی موش‌ها ریاضی یاد می‌دهند

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، آموزش مفاهیمی چون جهت‌ها و شکل‌های هندسی، اعداد و شمارش از نخستین آموزش‌های کاربردی است که دنیای اطراف را برای کودک قابل درک می‌کند. آموزش این مفاهیم در قالب ماجراهای زندگی روزمره و به شکل غیرمستقیم از مشخص‌ترین اهداف مجموعه ۱۲ جلدی کتاب‌های ریاضی با موشی است. این کتاب‌ها به قلم النور می و با تصویرگری دبورا ملون منتشر و جوایز متعددی را از آن خود کرده است.

در مقدمه این کتاب‌های کوچک به امضای جوآن ای.کین آمده است: معلم‌های ریاضی که در زمینه‌ی شیوه های یادگیری دوران کودکی تخصص دارند، تأیید کرده‌اند که هر مبحث این مجموعه برای کودکان و والدین و معلم هایشان کاملا کاربردی است. فعالیت‌های سرگرم کننده‌ی صفحه های پایانی کتاب‌ها هم کودکان را ترغیب می‌کنند تا به ریاضی فکر و درباره اش گفت وگو کنند.

انتشارات افق کار انتشار این مجموعه را با ترجمه محبوبه نجف‌خانی از سال ۹۸ آغاز کرد و سال گذشته به پایان رساند. این کتاب‌ها در ۱۲ جلد ۳۰ صفحه‌ای در قطع مربع طراحی شده‌اند. 

کودکان در این مجموعه با دو موش به نام‌های آلبرت و واندا آشنا می‌شوند و در جریان ماجراجویی آنها با مفاهیم ریاضی آشنا می‌شوند. این مجموعه در قالب عناوین کتاب‌های فندق چاپ شده که آثار کودک و نوجوان نشر افق را در بر می‌گیرد. مخاطبان اصلی مجموعه پیش رو، کودکان گروه سنی ب هستند.

این مجموعه کودکان را تشویق می‌کند با شیوه‌ای متفاوت و دوست داشتنی درباره‌ ریاضی فکر و گفت وگو کنند. مهارت خواندن کودکان را تقویت می‌کند. فعالیت‌هایی سرگرم کننده و لذت بخش دارد. همچنین می توان داستان های این کتاب را برای کودکان بلندخوانی کرد. 

نخستین جلد این مجموعه شهربازی پرماجرا نام دارد و در جریان آن کودکان واژه‌های جهت‌نما همچون بالا و پایین را بهتر درک می‌کنند.  «آلبرت به خواهر بزرگش،‌ واندا می‌گوید نمی‌ترسد سوار وسیله‌های شهربازی شود، فقط دوست ندارد سوار آن‌هایی شود که بالا و پایین و چپ و راست می‌روند یا دور می‌چرخند! اما حالا باید دید وقتی آلبرت اشتباهی توی صف یک بازی دیگر می‎ایستد،‌ چه اتفاقی برایشان می‌افتد!»

جلد دوم با عنوان گم شدن در موزه به کودکان جهت چپ و راست را می‌آموزد. «آلبرت خیلی خوشحال است که می‌خواهد به موزه یا به قول خودش «موشزه» برود اما وقتی توی موزه، دخترعموی دوستش گم می‌شود، آن‌ها همه‌جا را دنبال او می‌گردند و با ماجراهای جدیدی روبه‌رو می‌شوند.»

موش‌های اسکیت‌باز در جلد سوم به کودکان در درک شکل‌های دو بعدی کمک می‌کنند. «چاله‌های آب، یخ بسته‌اند و آلبرت از خوشحالی روی پایش بند نیست و دلش می‌خواهد با موش‌ها روی یخ اسکیت بازی کند! موش‌های دیگر دارند با اسکیتشان روی یخ‌ها شکل‌های هندسی می‌کشند. واندا دایره و موش‌های سه‌قلو سه‌گوش می‌کشند. اما باید دید آلبرت هم می‌تواند چیزی بکشد یا فقط دردسر درست می‌کند.»

جلد چهارم با عنوان آب‌بازی در ساحل مفهوم گنجایش را برای کودکان توضیح می‌دهد. «آلبرت تصمیم گرفته توی جعبه‌ی ماسه‌بازی آدم‌ها برای خودش بک ساحل درست کند. اما یک مشکل وجود دارد. چطوری آب به ساحل بیاورد، آن هم با یک سطل کوچک؟»

جلد پنجم با عنوان اولین روز مدرسه کودکان را با روزهای هفته آشنا می‌کند. «قرار است آلبرت برای اولین بار به مدرسه برود. او لحظه‌شماری می‌کند که زودتر شنبه شود و به مدرسه برود. اما خیلی زود متوجه می‌شود که مدرسه خیلی با خانه فرق دارد. آلبرت هر روز هفته با یک برنامه‌ی تازه و جالب روبه‌رو می‌شود.»

موش بیشتر، خانه شادتر عنوان جلد ششم است و به کودکان کمک می‌کند تا عدد و شمارش را بهتر درک  کنند. « هوا بارانی است و آلبرت ناراحت است که نمی‌تواند برود بیرون، بازی کند. مامان به آلبرت و واندا پیشنهاد می‌کند دوست‌هایشان را به خانه دعوت کنند. آلبرت هر موشی را که سر راهش می‌بیند دعوت می‌کند. حالا باید دید این همه موش چطوری توی خانه‌ی آن‌ها جا می‌شوند.»

جلد هفتم با عنوان آلبرت جمع می‌بندد، جمع و منها کردن ساده را یاد کودکان می‌دهد. «واندا یک کتاب جدید و جذاب از کتابخانه امانت گرفته و به خانه آورده. آلبرت حاضر است همه چیزش را بدهد (از اسباب بازی تا کرم‌های خاکی‌اش را) تا اول او کتاب را بخواند. حالا باید ببینیم واندا قبول می کند یا نه».

جلد هشتم با عنوان تولدت مبارک، آلبرت! به کودکان در درک اشکال سه بعدی و مفاهیمی چون بلندی، پهنی و گودی کمک می‌کند. «روز تولد آلبرت است و او حسابی ذوق کرده. قرار است یک عالمه بادکند با کنند و دوست‌هایش به خانه‌شان بیایند و کیک بخورند و کلی هدیه بگیرند. اما باید ببینیم آلبرت به چیزی که آرزو کرده می‌رسد یا نه!»

جلد نهم با عنوان آلبرت به اردو می‌رود به ترتیب شمردن و چندتاچندتا شمردن را به کودکان می‌آموزد. «گروه پیشاهنگ‌های پیشتاز قرار است به اردو بروند. ده تا موش کوچولو لحظه شماری می‌کنند تا زودتر راه بیفتند و ماجراجویی کنند. اما البرت هنوز راه نیفتاده و می خواهد حلزون خانگی اش را هم به اردو ببرد. موش‌های پیشاهنگ که صبرشان تمام شده ، فریاد می‌زنند: «آلبرت کجاست ؟»

مهمانی عصرانه آلبرت در جلد دهم، به کودکان کمک می‌کند تا اعداد را با هم مقایسه کنند. «آلبرت تصمیم می‌گیرد حواسش را جمع کند که یک وقت خواهر بزرگترش، واندا ، بیشتر از او چیزی گیرش نیاید. این کار عادلانه است، مگر نه؟ برای همین آلبرت بادقت حساب همه چیز را نگه می دارد، اما نمی داند گاهی صفر بهتر از یک است ؟»

عنوان جلد یازدهم، دوازده قدم آلبرت است و به کودکان در درک واحدهای اندازه‌گیری غیراستاندارد کمک می‌کند. «آلبرت توی حیاط آدم‌ها یک چیز قشنگ و محشر پیدا کرده! یک لنگه کفش کهنه و این لنگه کفش جان می‌دهد برای اینکه باشگاه شود و آنها بروند تویش و بازی کنند. فقط کاش آلبرت و واندا بتوانند لنگه کفش را توی اتاق بازی‌شان جا بدهند».

آلبرت سرش شلوغ می‌شود هم عنوان دوزادهمین و آخرین جلد مجموعه ریاضی با موشی است و به کودکان در درک مفهوم جداسازی، ویژگی‌ها و دست‌بندی کمک می‌کند. «آدم‌ها با گربه‌شان به سفر رفته اند و موش‌ها تصمیم می‌گیرند به اتاق بازی آدم‌ها بروند! آلبرت یکدفعه یکی از جااسباب بازی هارا می اندازد و اتاق بازی حسابی ریخت و پاش می‌شود. اما آلبرت چطور می‌تواند قبل از برگشتن آدم‌ها، اسباب‌بازی ها را دسته‌بندی کند و سرجایشان بگذارد؟».

منبع

وقتی موش‌ها ریاضی یاد می‌دهند
www.irna.ir

مطالب مرتبط

تبریک روز معلم – کلیپ تبریک روز معلم – کلیپ روز معلم – تبریک رسمی روز معلم

ولادت حضرت ابوالفضل(ع).مولودی:حاج محمود کریمی.ویژه3

بهترین کلیپ های سرنا امینی|طنز سرنا امینی|پست جدید سرنا امینی|سرنا امینی

پریسا / پریسا پورمشکی / پریسا پوربلک / پورمشکی / پوربلک/مشکل رونالدو با من

از سراسر وب

عاشقانه مرینت و آدرین /میراکلس لیدی باگ

دیانا و روما – دیانا و روما – دیانا شو – دیانا و اسباب بازی هایش – بازی کودک

سگ های نگهبان – نجات پری دریایی ها

کلیپ نوشته مرینت آدرین

دکمه بازگشت به بالا