اخبار

انواع باطری شارژی و موارد استفاده آنها در زندگی ما

انواع باطری شارژی و موارد استفاده آنها در زندگی ما

انواع باطری شارژی و موارد استفاده آنها در زندگی ما

انواع باطری شارژی و موارد استفاده آنها در زندگی ما

هر چه علم بیشتر پیشرفت کرد نیاز به استفاده از باتری هایی که به جای جایگزینی بتوان آنها را دوباره استفاده کرد،بیشتر شد به همین دلیل تولید انواع باتری های شارژی از نوع سیلندری، بلوکی(کتابی)، دکمه ای صورت گرفت که در حال حاضر هر کدام با توجه به کارکردشان در دستگاه های متفاوتی به کار می روند.

باتری سیلندری

باتری سیلندر یا همان خانواده قلمی ها می باشد که در حال حاضر از پر کاربرد ترین نوع باتری های موجود در بازار هستند. زیرا که دسترسی به آنها بسیار راحت است و در بیشتر وسایل الکتریکی موجود در بازار و منازل از این نوع باتری ها استفاده می شود.باتری های سیلندری دارای انواع قلمی و نیم قلمی می باشند که در این جا به انواع قابل شارژ انها اشاره خواهیم کرد  .

باتری های دکمه ای از کوچکترین سایز های انواع باطری ها می باشند و شاید تا به امروز نمیدانستید که این نوع از باتری ها نیز انواع شارژی دارند که میتوان پس از اتمام انرژی نوجود در آنها مجددا شارژشان کرد و نیاز به دور ریخته شدن نخواهند داشت!

از این باطری های کوچک در چراغ قوه ها،بعضی از اسباب بازی ها،ساعت مچی،سمعک،باطری بعضی از ابزار پزشکی کوچک،ماشین حساب و…استفاده می شود. همین باتری های به ظاهر کوچک دارای ابعاد با ضخامت متفاوت واندازه های مختلفی می باشند و دارای میزان انرژی مناسبی برای وسایل کوچک هستند و عمر نسبتا طولانی را نیز میتوانند داشته باشند.در این باتری ها دو قطب مثبت و منفی در دو سوی آن قرار دارد.

چندی است که باطری های شارژی کتابی بسیار کاربردی شده اند به طوریکه در بسیاری از ابزار اایی که در طول روز از آنها استفاده می کنیم به کار رفته اند!

از دلایل این امر میتوان به:

و… اشاره کرد.

باید توجه داشت باطری های شارژی از لحاظ فناوری ساخت دارای نوع های متنوعی می باشند که هر کدام از انواع باطری های ذکر شده میتواند از چندین نوع فناوری مختلف ساخته و عرضه شده باشد.

تاثیر این انر در هنگام خرید باطری مورد تظر می باشد که با مقایسه نوع های مختلف باطری های شارژی،نوع مورد نیاز و متناسب با دستگاه و یا ابزار خود را تهیه کنید.

باتری سیلندری

 

• لیتیوم_یون

• لیتیوم_پلیمر

• آلکالاین

• نیکل کادمیوم

• نیکل هیدرید فلز

خانواده لیتیوم ها در حال حاضر محبوب ترین فناوری ساخت باتری هستند که در بسیاری از مواقع مصرف کننده آنها را به سایر باتری ها با فناوری های دیگر ترجیح می دهد و دلیل این امر مزایای این باطری هاست.

در زمان شارژ باتری های لیتیومی یون ها از الکترود مثبت به سمت الکترود منفی می روند و در هنگام تخلیه انرژی این فرایند برعکس عمل می کند.

درلیتیومی ها، ظرفیت باطری بالاست و چگالی مناسبی نیز دارند البته از قابلیت های دیگر این باتری ها این است که نیاز به تخلیه کامل اگرژی ندارند و میتوان هر زمان که نیاز بود اقدام به شارژ مجدد کرد ولی حتما تا قبل از رسیدن شارژ آنها به ۳ درصد اقدام به شارژ کردن انجام دهید تا از آسیب دیدن باطری و دستگاه جلوگیری کنید.یکی از انواع لیتیوم ها باطری لیتیوم پلیمر است که امروزه در گوشی های هوشمند، تبلت،پاور، کوادکوپتر، ربات و …

بسیار استفاده می شود جنس بدنه لیتیوم پلیمر ها از پوشش پلیمری نرمی می باشد و برخلاف باتری های لیتیوم یون که استوانه ای و با قالب فلزی هستند، دارای ورقه هایی از جنس پلیمر و قابل انعطاف به اندازه ها و ضخامت های مختلفی می باشند.این نوع از باتری ها دارای قابلیت های:

و معایب:

می باشند.

مقایسه باطری نیکل کادمیوم و نیکل هیدرید فلز

نیکل هیدرید فلز ها جایگزینی برای باتری های از جگس نیکل کادمیم هستند زیرا که ظرفیت نیکل کادمیم ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ آمپر می باشد و اگر به صورت درست شارژ نشود حتی همین میزان نیز کاهش می یابد زیرا که فاقد اثر حافظه است و همینطور عمر قفسه ای کوتاهی دارند و علاوه بر این ها به دلیل داشتن فلز سنگین کادمیم برای محیط زیست به شدت خطرناک هستند.

اما در مقابل نیکل هیدرید فلز،با داشتن ظرفیت مناسب، عمر قفسه ای طولانی، سمی نبودن، ظرفیت ۲۰۰۰ آمپری، عملکرد بسیار مناسب و عالی در دستگاه هایی که نیازمند جریان شارژ بالا هستند،سهولت در پیدا شدن و خرید آسان این باطری ها و شارژر باتری قلمی گزینه بسیار مناسبی در هنگام خرید هستند و میتوان برای مدت زمان طولانی روی آنها حساب کرد!

نکاتی که دراستفاده و نگهداری باطری های شارژی باید انجام داد

منبع خبر

انواع باطری شارژی و موارد استفاده آنها در زندگی ما
www.alef.ir

مطالب مرتبط

برنامه کودک ناستیا ناهار پیک‌نیک / بانوان کودک ناستیاشو

دیانا و روما نجات هالووین و بچه اولیور :: بانوان کودک :: دیانا شو

آدریانا – آدریاناشو جدید – بانوان کودک آدریانا – برنامه کودک

| باب اسفنجی | انیمیشن باب اسفنجی | باب اسفنجی دوبله فارسی |

ولاد و نیکیتا – برادر خوب نیکیتا – سرگرمی بانوان کودک – ولاد و نیکی

ایده های کارتونی__پرنسسی »» انجل راپنزل

آدریانا – آدریاناشو جدید – بانوان کودک آدریانا – برنامه کودک

از سراسر وب

کارتون ماشین بازی در دنیای اسباب بازی ها مک کویین های رنگی داخل کامیون ها

علی رزاقی با آهنگ مازندرانی / آهنگ علی رزاقی / علی رزاقی شمالی

ولاد و نیکیتا :: تعطیلات ولاد و نیکی :: بانوان کودک ولاد و نیکیتا

طنز خنده دار – کلیپ خنده دار – شوخی جالب دیدنی

گنجشک خوری سحر قریشی، نیما شاهرخ شاهی و سیاوش خیرابی جنجال به پا کرد + عکس

دکمه بازگشت به بالا